Murarka ogrodowa - System BioDar
Galeria Selekcja kokonów - poradnik
DE EN
BioDar
  • Gospodarstwo kulturowe
  • Dr inż. Stanisław Flaga
  • Pracownia
  • Ryszard Flaga
  • Wydawnictwo
  • Dorota Flaga

Rozpoznawanie trzmieli

Jeśli chcemy rozpoznać gatunek trzmiela należy najpierw stwierdzić czy mamy do czynienia z trzmielem czy trzmielcem. Trzmielce są pasożytami społecznymi trzmieli, które w drodze ewolucji przystosowały się do korzystania z zapasów pokarmu zgromadzonego w gniazdach przez robotnice trzmieli. W związku z pasożytniczym trybem życia nie posiadają one odpowiedniego aparatu służącego do zbioru i przenoszenia pyłku. Rozpoznanie trzmielców w terenie jest więc bardzo proste. Trzeba spokojnie podejść do owada siedzącego na kwiecie i przyjrzeć się jego trzeciej parze nóg. Trzmiele na goleniach tylnych nóg mają koszyczki - zagłębienie w goleni, do którego składane są porcje pyłku. U trzmielców natomiast goleń jest wypukła i równomiernie owłosiona, nie przystosowana do przenoszenia grudek pyłku.

Po upewnieniu się, że mamy do czynienia z trzmielem należy przyjrzeć się jego barwie i wzorom, jakie występują na "futerku". Dla ułatwienia rozpoznania poniżej przedstawiono podział pasterski trzmieli, nie mający nic wspólnego z systematyką tej grupy owadów, jednak bardzo przydatny do identyfikacji poszczególnych gatunków.

W zależności od zabarwienia i wzorów na tułowiu wyróżniamy cztery grupy barwne trzmieli:

  • trzmiele żółte
  • trzmiele czarne
  • trzmiele tęczówki
  • trzmiele paskowane
I. Trzmiele żółte

Trzmiele z tej grupy charakteryzują się żółtawym, rdzawożółtawym lub brązowym owłosieniem wierzchniej strony tułowia. Jedynie czasem, pośrodku tułowia, można zauważyć domieszkę pojedynczych czarnych włosów.

Do grupy trzmieli żółtych należy:

II. Trzmiele czarne

Trzmiele czarne wyróżniają się czarnym owłosieniem grzbietowej strony tułowia.

Do grupy trzmieli czarnych należą:

III. Trzmiele tęczówki

Trzmiele tęczówki mają czarną okrągławą plamę pośrodku tułowia. Pozostała część tułowia jest owłosiona jasnożółtawo, pomarańczowo, oliwkowo lub szarawo.

Do grupy tęczówek należą:

IV. Trzmiele paskowane

Trzmiele paskowane maja ciało czarno owłosione, z poprzecznymi żółtymi przepaskami na tułowiu i odwłoku. Koniec odwłoka jest zabarwiony dwojako, albo na kolor biały, albo czerwonawy.

Trzmiele paskowane dzielimy na dwie grupy:

a. trzmiele z dwiema poprzecznymi przepaskami, z których pierwsza znajduje się na początku tułowia, a druga pośrodku odwłoka,
b. trzmiele z trzema poprzecznymi przepaskami, z których pierwsza znajduje się na początku tułowia, druga na końcu tułowia, a trzecia na początku odwłoka.

Do trzmieli z dwiema poprzecznymi przepaskami należą następujące gatunki:

Do trzmieli z trzema poprzecznymi przepaskami należą:

BioDar.com.pl © Wszelka treść zawarta na stronie jest własnością jej autorów. Zabrania się kopiowania bez zgody autora.
Webmaster